Click each year for a description of that year’s winners.
2020-2022 FESTIVALS
-
19th Route 66 Film Festival 2020
View the 2020 Festival poster (JPG)
View the 2020 Festival Program (PDF)
Award winners chosen by the judges were:Hugh Moore Best of Festival: Love is not Love (Stephen Keep Mills)
Best Action Film: Pedal to the Metal (Ben Acevedo, Andrew Benson & Sabrina Demers)
Best Animated Film: Meanwhile at the Abandoned Factory (Michael Cusack)
Best Comedy Film: Age of Bryce (David Feagan & Brian Elliott)
Best Drama Film: Omar and Us (Marina Er Gorbach & Mehmet Bahadir Er)
Best "Environment" Themed Film: The Rotation (Hazhir As'adi)
Best Experimental Film: The Heavy Shadow of the Crow (Behnam Asadolahi)
Best Foreign Language Film: Lake of Happiness (Aliaksei Paluyan)
Best Made in Illinois Film: COVID Room (Patty Babin)
Best Student Showcase Film: Make My Day (Kirstem Reppas)
The film voted Audience Favorite was: Tuscaloosa (Philip Harder)
-
20th Route 66 Film Festival 2021
View the 2021 Festival poster (JPG)
View the 2021 Festival Program (PDF)
Award winners chosen by the judges were:Hugh Moore Best of Festival: Final Deathtination (Marika Tamura, Japan)
Outstanding Acting: House of Fortune (Adel Mashoori, Iran)
Best Animated Film: The BetteView the 2021 Festival poster (JPG)r Angels (Michael Cusack, Australia)
Best Comedy Film: Helicopter Mom (Heewon Jeong, USA)
Best Debut Film: The Doll's Game (Mehdi Mahaei, Iran)
Best Drama Film: The Audition (Eric Liberacki, USA/Illinois)
Best "Women in the World" Themed Film: Rimi (Nischhal Sharma, India)
Best Experimental Film: Hush (Joseph McGovern, USA)
Best Foreign Language Film: Identibye (Sajjad Shahhatami, Iran)
Best Made in Illinois Film: Debut (Connor Hopkins, USA/Illinois)
Best Student Showcase Film: The Hidden Side of the Pocket Watch (Julie Zida, France)
The film voted Audience Favorite was: Holes in the Sky (Ash Hamilton, USA/Illinois)
-
21st Route 66 Film Festival 2022
View the 2022 Festival poster (JPG)
View the 2022 Festival Program (PDF)
Award winners chosen by the judges were:Hugh Moore Best of Festival: Tipping Point (Jon Meyer, USA)
Best Animated Film: Closing Time (San Jose State University Students, USA)
Best Claymation Film: The Statue (Mohsen Salehi Fard, Iran)
Best Comedy Film: The Marshmallow Mystery Tour (Matthew & Jeff Beals, USA)
Best Debut Film: Cold Start (Richard Townsley, USA)
Best Drama Film: Launch (Vince Williams, USA)Best "Social Justice" Themed Film: The Last Photo (Mehmet Akif Guler, Turkey)
Best Experimental Film: Almost a Masterpiece (Robert Belinoff, USA)
Best Foreign Language Film: Eureka (Miida Chu, USA)
Best Made in Illinois Film: Family (David L. Bradburn, USA/Illinois)
Best Student Film: Out of Order (Mason Gillard, USA)
The film voted Audience Favorite was: Swole Ghost (Tim Troemner, USA/Illinois)